Turistika a výlety po okolí

Turistika – výlety

Ubytování

Školní turistická ubytovna
skola@zszakupy.cz

Koupaliště:
bungalovy
stanování
karavany
objednavky@koupalistezakupy.cz

Penzion V Podzámčí
www.v-podzamci-zakupy.az-pension.eu

Stravování

Motorest Kulturní dům – Nádražní ul.
Hostinec U Nádraží – Nádražní ulice
Zámecká vinárna – Borská ulice
Penzion V Podzámči – www.v-podzamci-zakupy.az-pension.eu
Restaurace na koupališti – pouze v letní sezóně
Školní jídelna – jen pro výpravy ubytované ve školní turistické ubytovně v době
školních prázdnin – Školní ul.

Výlety po okolí

Zákupy jsou vhodným výchozím místem pro výlety do okolí. Kdo má rád vyjížďky na kole, ten si rozhodně nenechá ujít cyklostezky v okolí Zákup a měl by se vydat i směrem na Mimoň po trasách blízkého Podralska. Je to území bývalého vojenského prostoru Ralsko, které je nyní protkáno dobře udržovanými cyklotrasami. Často nás tu překvapí krásné přírodní scenérie, které bychom v bývalém vojenském cvičišti rozhodně nečekali. Na své si tu přijdou i houbaři a sběrači borůvek.

Vydáme-li se ze Zákup směrem na Doksy, určitě nepřehlédneme už z dáli siluetu královského hradu Bezdězu. Pokud zdoláme kopec, na kterém hrad stojí, bude nám odměnou za naši námahu překrásná vyhlídka do širokého okolí. Potom se můžeme buď osvěžit ve vodách Máchova jezera v Doksech nebo se po něm projet parníkem, či navštívit památník K. H. Máchy.

Při návštěvě České Lípy neunikne naší pozornosti torzo zrestaurovaného vodního hradu Lipý, který leží přímo u silnice, protínající střed města. Jen několik metrů od hradu stojí renesanční Červený zámeček. Za pozornost stojí i českolipské náměstí s kašnou, morovým sloupem, nově opravenou radnicí i dalšími domy. Největším kostelem ve městě je bazilika Všech svatých s augustiniánským klášterem, ve kterém nyní sídlí Vlastivědné muzeum a galerie. Je tu určitě ještě spousta zajímavostí, ale my na závěr můžeme navštívit např. cukrárnu a kavárnu Union, jejíž secesní interiér i exteriér je chloubou města.

Obdivovatelé tradičního českého skla se v Novém Boru ve sklářském muzeu mohou kochat pohledem na umění dnes už zapomenutých mistrů sklářů, jejichž krásné křehké výtvory ovšem přetrvávají dál. Novoborsko je i oblastí venkovských roubených stavení, které byly mnohdy zachráněny především přičiněním chalupářů. Ty sem přilákal především klid a krásná příroda Lužických hor.
Blízký Kamenický Šenov je znám především světoznámou výrobou křišťálových lustrů. Poblíž leží přírodní útvar Panská skála, lidově zvaná Varhany, kde se točila pohádka Pyšná princezna.
Za zmínku stojí ještě v pískovci vytesaný hrad Sloup, ležící ve stejnojmenné obci na Novoborsku. I on se řadí k turisticky vyhledávaným místům.

Nejznámější sakrální stavbou v tomto regionu je pravděpodobně bazilika svatého Vavřince v Jablonném v Podještědí. Každoročně se tu konají slavné poutě, hojně navštěvované věřícími i vysokými církevními hodnostáři. S tímto městečkem je spojeno i jméno všeobecně známé paní Zdislavy z Lemberka, patronky rodiny, nemocných i trpících.

V okolí Zákup a na Českolipsku se samozřejmě nachází ještě mnoho a mnoho historických i přírodních zajímavostí. Seznámili jsme vás alespoň s některými, aby sloužily jako inspirace pro vaše případné výlety.

Pěší výlety:

1. naučná stezka – celková délka okruhu asi 10 km
2. výstup na Kamenický vrch – celková délka s návratem asi 6 km
3. po zelené značce: Svojkov – Modlivý důl, dál po červené Sloup (skalní hrad, koupaliště) – možno využít i autobusu
4. Velenice, skalní betlém, jeskyně – celkem i s návratem asi 15 km – možno využít i autobusu
5. Božíkov, Šindlpuš, zpátky po červené na Brennou (kostel, lidové stavby) a po silnici zpět – asi 15 km
6. autobusem na křižovatku k Veselí, dál pěšky do Hradčan (Hradčanské stěny, naučné stezky, infocentrum, Hradčanský rybník) a zpět – necelých 20 km

Výlety autem s možností dalších pěších túr nebo s prohlídkou zajímavých objektů:

1. Jestřebí (skalní hrad), Staré Splavy – Doksy (Máchovo jezero), hrad Bezděz
2. Nový Bor (muzeum skla), Prácheň (Panská skála), Kamenický Šenov (sklářské muzeum)
3. Česká Lípa (vodní hrad, Vlastivědné muzeum, Muzeum textilní výroby), Horní Police (poutní kostel), Benešov     nad Ploučnicí (zámek)
4. Zahrádky (rybník), Kravaře (Vísecká rychta), Úštěk (městská památková zóna – „Ptačí domky“, rybník Chmelař)
5. Mimoň (naučná stezka městem, Boží hrob), Jablonné v Podj. (bazilika minor sv. Vavřince), zámek Lemberk
6. Mimoň, Kuřívody, Mnichovo Hradiště (zámek, Drábské světničky)

Autor Mgr. Jiří M. Šimek